Almanya vatandaşı olmayanlar ve Berlin seçimleri: 18 Eylül 2016, Pazar

2016 Berlin Seçimleri 18 Eylül tarihinde iki seçim yapılacaktır – BVV (ilçe belediye meclisleri) seçimleri ve Abgeordnetenhaus (yerel parlamento) seçimleri.
Kim oy kullanabilir? BVV seçimleri için tüm AB ülkeleri vatandaşları oy kullanabilir. Avrupa seçimlerinden farklı olarak, sadece adresinizin Berlin’de kayıtlı olması yeterlidir. Eğer bu durumda iseniz, isminizin seçim kütüklerine eklenmiş olması ve kısa sure içinde oy kullanma belgelerinin size ulaştırılmış olması gerekiyor. Bugüne kadar çok az sayıda Alman olmayan AB üyesi ülke vatandaşı BVV seçimlerinde oy kullanmıştır. Bunu değiştirmek istiyoruz.
Neden Die LINKE? Avrupa’nın her yerinde halklar yeni bir politika tarzına ihtiyacımız olduğunu söylüyor. Solun güçlü olmadığı yerlerde sağ kanat ve faşist partiler endişe verici seviyede bir destek kazanıyorlar. Neoliberalizme ve onun yol açtığı yoksulluğa karşı pozitif bir alternatife ihtiyacımız var. BVV seçimleri konut politikasını, eğitim politikasını ve daha birçok şeyi etkileme olanağı veriyor. DIE LINKE için oy verin ki Berlin bankaların ve büyük şirketlerin kârları için değil, burada yaşayan tüm insanların çıkarları için yönetilsin.
Oyunuz ırkçılığa karşı olsun Geçtiğimiz birkaç yılda Alternative für Deutschland (AfD)’nin tehlikeli büyüyüşüne, bu çevrenin Müslümanlara, göçmenlere ve farklı görünen herkese yönelik nefretine tanık olduk. Daha az bilineni ise AfD’nin LGBT bireylerin ve kadınların haklarına dönük saldırılarıydı. AfD aynı zamanda neo-Nazi politikasıyla ilgilenen bir kanat geliştiriyor. Berlin seçimlerinde AfD için verilmemiş her bir oy, AfD’nin seçimler sonrasında elde edebileceği yerel milletvekili sayısını düşürme şansına sahip. Hiç bir oy gereksiz değil. Irkçıların etki alanını genişletmesine izin vermeyin.
Herkes için ödenebilir fiyatta konut Geçtiğimiz yıl Berlinlilerin ezici çoğunluğu Tempelhofer Feld’de lüks evler inşa edilmesine karşı oy kullandı. Şehri kuşatan yeşil alanlarımız herkesin kullanımına açık olmalı, sadece yüksek fiyatları ödeyebilenlere değil. Hâlihazırda SPD-CDU hükümeti pahalanan konut fiyatlarından kâr eden spekülatörleri desteklemek konusundaki kararlılığını sürdürüyor. Şimdi “spekülasyonu durdurun, herkes için ödenebilir fiyatta kira” demenin zamanı. Zengin emlâk sahiplerinin değil, mutat mahalle sakinlerinin ve kiracıların çıkarını koruyan bir yönetime ihtiyacımız var.
Die LINKE Berlin Enternasyonal DIE LINKE Berlin “Enternasyonal”, Alman olmayan DIE LINKE üyelerinin, uluslararası sol partilerin üyelerinin ve uluslararası politikaya ilgili olanların oluşturduğu bir grup. DIE LINKE Berlin’in (www.die-linke-berlin.de) ve Avrupa Sol Partisi’nin (www.european-left.org) üyesiyiz.

Açık Toplantı: Almanya vatandaşı olmayanlar ve Berlin seçimleri. Oy kullanma haklarım neler? Neden oy vermeliyim? Oyumu kime kullanmalıyım?

Neukölln: Wipperstaße 6 (S- ve U-Bahn Neukölln) 5 Eylül, Pazartesi, 19:00

Die LINKE Berlin kısa seçim programı (Türkçe)