Hayir

Neukölln, Kreuzberg, Weddding, Schöneberg ve Spandau ilçelerinde bilgilendirme masaları, el ilanı dağıtımları ve afiş asma aksiyonları organize ediyoruz. Eğer katkı koymak ve katılmak isterseniz lütfen bizimle lag.international@die-linke-berlin.de adresinden irtibata geçin. Sizi aktiviteleri organize eden arkadaşlarımızla irtibatlandıracağız.

16 Nisan 2017’de Türkiye’de başkanlık sistemini içeren Anayasa değişikliği ile ilgili bir referandum yapılacak. Öngörülen anayasa değişiklikleri TBMM’de kabul edildi. Mecliste üçte iki çoğunluk sağlanamadığı için, bu değişikliklerin uygulanmaya konulması, yapılacak referandumun sonucuna bağlı. Almanya’da da – sadece 140.000’i Berlin’de yaşayan – yaklaşık 1,5 milyon seçmen, 27 Mart ila 9 Nisan arasında oy kullanmaya davet edildi.

Önerilen anayasa değişikliği, bakan olarak atanabilecek kişilerin başkan tarafından belirlenmesini öngördüğü için, meclisin bakan tayin etme hakkı ortadan kaldırılmış oluyor. Başkan, üst düzey devlet görevlilerini ve bürokratları da atayabilecek. Aralarında bakanlıklar, yargı kurumları ve idarî kurumlar gibi kamu kurumlarını açma ve kapama yetkisine sahip olacak. Meclisi feshedebilecek ve Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) yayınlayabilecek. Bütçe, başkan tarafından oluşturulacak. Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu üyelerinin yarısı, ayrıca Adalet Bakanı, başkan tarafından atanacak. Başkan, silahlı kuvvetlerin başkomutanı olacak. Olağanüstü Hal ilan etme yetkisine sahip olacak. Eğitim Bakanı ile üniversite rektörlerinin yanı sıra, Yüksek Öğretim Kurulu’nun (YÖK) üyeleri de başkan tarafından atanacak. Devlet başkanlığı makamını denetleyecek ve kontrol edecek tek bir bağımsız kurumun varlığı bile öngörülmüyor. Yürürlükteki olağanüstü hal nedeniyle Türkiye’nin içinde bulunduğu trajik durum, sistematik bir hayır kampanyasının yürütülebilmesine engel oluyor. Ama tüm bunlara rağmen yapılan kamuoyu yoklamalarında ‘Hayır’ önde gidiyor. Bu nedenle parlamenter demokrasinin son kırıntılarının da ortadan kaldırılmasına ve bir başkanlık diktasının uygulamaya konulmasına karşı elimizde gerçek bir fırsat var. Her bir oy, büyük önem taşıyor!

“HAYIR” diyoruz, çünkü:

 • Gücün tek elde toplanmasını
 • Güçler ayrılığının son bulmasını
 • Eğitim sisteminin tümüyle kontrol altına alınmasını
 • Bağımsız yargının ortadan kaldırılmasını
 • Basının tektipleştirilmesini, basın ve ifade özgürlüğünün kaldırılmasını
 • Polisin ve askerin uyguladığı keyfi şiddeti
 • İşkenceyi ve hukuksuzluğu
 • Kutuplaştırmayı, milliyetçiliğin ve cinsiyetçiliğin körüklenmesini
 • Doğanın yağmalanmasını
 • Özelleştirmeleri ve kamusal alanın neoliberal ihtiyaçlara göre düzenlenmesini
 • Yaşam tarzımıza müdahale edilmesini
 • Savaşı ve yıkımı
 • Her türlü muhalefetin bastırılmasını
 • Tek adam diktasını

“İSTEMİYORUZ”

Herkesin eşit haklara sahip olduğu, kendi istediği şekilde yaşayabileceği, barış içinde, renkli ve herkesin birbirine destek olabileceği bir yaşam için “HAYIR!”

Daha fazla bilgi için

 

Nasıl oy kullanacağım?

Yurtdışı seçmen kütüğüne kayıtlıysanız, konsolosluklarda oy kullanabilirsiniz. Kaydınızı adresnden kontrol edebilirsiniz. Oy kullanmak için sandık kurulan Konsolosluk veya Temsilciliğe gittiğinizde, üzerinde TC Kimlik Numarası’nın olduğu bir kimlik belgesi göstermek zorundasınız. Bu, TC Nüfus Cüzdanı veya TC Pasaportu olabilir. Eğer üzerinde TC Kimlik Numarası olan bir kimlik belgeniz yoksa, hiç vakit kaybetmeden en yakın Türkiye Konsolosluğu’na başvurarak edinin.

Berlin’de nerede oy kullanacağım?

27 MART – 9 NİSAN tarihleri arasında, 9:00-21:00 saatleri arasında Heerstr. 21 14052 Berlin adresindeki konsoloslukta oy kullanabilirsiniz.

Gümrük kapılarında oy kullanılabiliyor mu?

Evet. Gümrük kapılarında oy verme işlemi 27 MART Pazartesi günü başlayıp 16 NİSAN Pazar günü sona erecektir.

Gelecek toplantılar

Tuesday 21 March, 7pm: Was passiert in der Türkei? DIE LINKE Neukölln, Wipperstraße 6 (S-,U-Bahn Neukölln)

Friday 7 April: meeting on the referendum with speakers from Turkey. Rosa Luxemburg Stiftung Salon, Franz-Mehring Platz 1 (S-Bahn Ostbahnhof)

Monday 24 April, 7pm: Turkey after the referendum with Erkin Erdogan (co-chair HDP/HDK Berlin-Brandenburg)  DIE LINKE Neukölln, Wipperstraße 6 (S-,U-Bahn Neukölln)

  

Advertisements